Trots ett lågt deltagarantal från Senior och U19 så lyckades vi få ihop en trupp med 2 avbytare - stort tack till de 3 spelarna från Young Boys truppen som ställde upp och fyllde på i leden - och gjorde det väldigt bra. De spelarna ser jag gärna mer av hos U!
Med endast 2 st försvarsspelare i uppställningen gällde det att få till en bollhållande offensiv uppställning, och det lyckades vi med! Emil gjorde en fin insats som central mittback i en trebackslinje trots en väldig ovana vid positionen. Matte tillsammans med Pendse som defensiva mittfältare gjorde också mycket bra ifrån sig. Sebbe gjorde 90 min som mittfältare, första på 2 år enligt egen utsago - väldigt bra. Simon SR hade stundtals lekstuga på sin vänsterkant och krönte prestationen med ett solomål i drömklassen! Även bra slit och spel av Saxen. Varga hade det lite jobbigare på topp, mest beroende på de få bollar som stacks fram till honom på marken. Men när de väl kom så skapades det nästan hela tiden en farlighet.
Skoj att se 5 stycken olika målskyttar. En väl genomförd match som jag tycker vi dominerar i 75% av matchtiden, extra bra med tanke på en totalt ny formering av laget där positionerna och rollerna var till största del var helt nya.
Dösjebro började med hög press, som vi efter en initial tvekan sedan redde ut ganska lätt, de chanser de skapade på oss var så gott som endast uppkomna pga oss själva med en plötslig dålig passning i ohotat läge. Detta rättades till under 2:a halvlek. Stort plus för att vi var väldigt bra på att återerövra bollen snabbt vid bollförlust, vilket till stor kom sig av vår nya formering och den aggressiva inställningen. Gött att se!