Uppföljningen till Wormomatchen blev en jobbig historia. Vårt unga lag mot Wormo var nu om möjligt ännu yngre och ställdes mot ett rejält rutinerat motstånd där medelåldern var nästan den dubbla mot vår. Trots detta startade vi riktigt bra de första 20 minuterna. Åkarp höll ett lägre tempo och sökte med långbollar sina forwards. Detta hade vi under kontroll och försökte själva spela oss upp via mittfältet. Vi tog också ledningen med 0-1 efter ett bra anfall via innermittfältet och sedan in på djupet bakom Åkarps backlinje. Därefter föll vi mer och mer samman, rutinen hos Åkarp började ta ut sin rätt och vi hade svårt att hantera deras täta, aggressiva och hyfsat låga försvarspel. Även tempoväxlingarna när Åkarp vann boll blev nu till besvär och de djupa raka bollarna från Åkarps mittback skar som en varm kniv i smör och vi gjorde det svårt för oss med att inte få press på mittbacken, ta djup tillräckligt snabbt och lyfta undan bollen när vi hade läge. Åkarp kom nu farande i än den ena efter den andra flygande anfallsvågen och de stora killarna längst fram fick utdelning 4 gånger!
I halvlek togs ett kort snack om att vi helt enkelt skulle skärpa till oss och bli aggressivare, stiga fram i banan, öka tempot och vara bättre vakna på de långa bollarna.
Viktor, som skulle starta med A nästa match steg av i halvlek. Detta innebar att den äldste ersattes av den yngste när Erik steg in i spelet. Det tog ca 15 min innan vi började hitta rätt och de unga inbytta killarna Erik och Henke började ta för sig ordentligt. Vi närmade oss Åkarps mål och hade också ett par bra mållägen, till slut hittade Sax rätt med ett långskott. Vi fortsatte jobba för att få in en 4-3 boll men hade inte lycka med oss i de sista momenten. Dock hade vi fortsatta problem med de längre bollarna upp på deras forwards och när slutligen ett läge resulterade i mål så dog våra ambitioner att komma ifatt och Åkarp kunde med i princip sista sparken också utöka till 6-2. Kort och gott kan vi väl summera det som att Åkarps kunnande, rutin, tempoväxlingar och beslutsammmainställning till matchen var det som fällde avgörandet. Vi stod inte upp tillräckligt bra i första halvlek.
Bäst hos oss var Sax men även Viktor gjorde en bra halvlek.
En match kvar för U innan sommaruppehållet.
Jeppa